Červen 2009

Pod Jižním křížem II - Nesmělé doteky Sao Paula

22. června 2009 v 23:28 | biamart |  Pod Jižním křížem

Letadlo přistálo na letišti v Sao Paulo Guarulhos o něco později, což bylo způsobeno nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale odměnou za opožděný přílet bylo relativně jemné přistání. Prostě pan pilot netřískl s letadlem o zem jako jeho kolega ve Vitórii, který se ke stroji choval, jako kdyby snad nebyl ani jeho. Nevím, jak špatné podmínky byly u letiště, když jsme přistáli, obloha však byla modrá, jen větřík s letadlem trochu pohupoval.

Cesta z letiště vedla mnohoproudou dálnicí, z níž a na níž směrem k městu neustále navazovaly další a další silnice. Na nich auta různorodá, elegantní í naprosté trosky, ale všechny se zatemněnými skly oken. Vlevo, kousek za letištěm budova věznice, i když o budově se snad nedá hovořit, špinavá, rozbitá, obehnaná zdí se strážnými věžemi (nechtěl bych se tam někdy ocitnout). Dál cesta vede vlnitou krajinou, čas od času obydlenou, sem tam věžák, sem tam vilky, sem tam dílny a servisy s pneumatikami, no a i těch pár favel se zde najde. Pokračovali jsme nekonečnými kolonami automobilů podél řeky, dá-li se řeka říkat stoce a postupně se prodírali k něčemu, co již mohlo připomínat město. Tak jsme se dostali přímo do centra metropole. A tam, po vysprchování v koupelně hotelového pokoje, začaly mé první nesmělé doteky se Sao Paulem.

Pod Jižním křížem II - Vzpomínka na Santiago

15. června 2009 v 22:32 | biamart |  Pod Jižním křížem

Jeden den strávený v Chile, v jeho hlavním městě Santiagu, z toho navíc půlden pracovně, je důvodem toho, že snímků v mé kameře nebylo moc. Navíc jako uctivý a důvěřivý návštěvník města jsem věřil jeho obyvatelům, kteří mě varovali před kapesními zlodějíčky a schovával kameru i fotoaparát do batohu. A to pak opravdu nejde dobře filmovat.

První částí filmu jsou obrázky z Plaza de Armas, velkolepá katedrála, po pravé straně pošta, Národní historické muzeum a Radnice, rozhovor redaktorů chilské televize se Santiagány ohledně tématu návštěvy evropských hostů a naše dlouhé čekání na Pisco, peruánsko-chilský národní nápoj, pálenku z hroznů bílého vína, kterou můžete dochutit šťávou z limetek, cukrem, vaječným bílkem a třeba mletou skořicí. Celé to pak doplníte ledovou tříští. A nebo si zazpíváte písničku Ni chicha ni limoná.

Pod Jižním křížem II - Až za vrcholky And

8. června 2009 v 13:57 | biamart |  Pod Jižním křížem

Hlavní chilské město Santiago nás přivítalo chladným počasím. Není divu, je podzim a město leží cobydup od antarktických břehů. A když ne cobydup, tak rozhodně blíž než severnější Brazílie. Chile si ostražitě hlídá zdraví svých obyvatel, a tak nejenže v letadle před přistáním musíte vyplnit podrobný dotazník o dovážených potravinách, lécích, zbraních, ale zároveň jste v příletové hale podroben bedlivému oku termokamery, před kterou se postavíte na určenou značku, řeknete sýýýr a je-li vaše teplota uznána vhodnou pro vstup do země, je vám povolen. Pak si přečtete ještě výhružný nápis ohledně zapřených potravin, za které vás čeká přinejmenším vysoká pokuta a můžete vyrazit do mrazivého chilského večera.

Intermezzo: První večeře u břehů Atlantiku

4. června 2009 v 13:13 | biamart |  Pod Jižním křížem

Velmi nerad se pohledem odpoutávám od vysokých příbojových vln na pláži. Slunce se koulí k obzoru a jeho tepelná síla slábne. Za chvíli odjíždíme na koncert, tak musím do hotelu vysypat písek z bot, no vlastně odevšad. O půl šesté nasedáme do tranzitu a za pomalého stmívání se vydáváme do divadla "Teatro Carlos Gomes", situovaného v centru metropole.

Epilog: Let č.792

3. června 2009 v 13:53 | biamart |  Pod Jižním křížem

Předem musím uvést, že pointa tohoto článku není žádná. Vlastně se během letu č.792 nic nestalo, probíhal naprosto nekomplikovaně.

Až podezřele nekomplikovaně.

::::::::::::::::::::

V pondělí ráno, 1. června, v den mého odletu z Brazílie jsem se na posteli v hotelu Maksoud Plaza v Paulistě, moderní čtvrti největšího brazilského města Sao Paula, protáhl a zjistil, že kolega, s nímž jsem trávil poslední dny na hotelu, horečně esemeskuje. Spadlo letadlo, povídá, když zjistí, že už jsem schopný uvažování. Děláš si pr…, já na to, ačkoliv jsem moc dobře věděl, že to žádný fór nebude.