Září 2008


Pod Jižním křížem - Perth aneb na Divokém západě (..Austrálie)

22. září 2008 v 18:26 | biamart |  Pod Jižním křížem
"Plné vitality a optimismu - jakoby symbolizovaly zdejší atmosféru - tyčí se moderní výškové budovy v Perthu vzhůru k obvykle azurově modré obloze. Kdybychom toto město chtěli s trochou nadsázky přirovnat k nějakému člověku, pak by muselo jít o takového, jenž se narodil takříkajíc se stříbrnou lžičkou v puse: po rodičích dostatečně "zazobaného", a přitom silného, talentovaného miláčka štěstěny, obdařeného snad všemi myslitelnými přednostmi, který vyrostl pro absolutní celoživotní úspěch."

Intermezzo: Neznámé město

19. září 2008 v 20:57 | bamart |  Pod Jižním křížem
V úterý dopoledne, 26. srpna, se to v areálu letiště v Sydney hemžilo žlutozelenými stejnokroji australské olympijské výpravy. Desítky a desítky sportovců směřovalo nejrůznějšími gejty k letadlům, které je měly dopravit do jejich domovů v dalších koutech Austrálie. Po letišti se rozléhalo pískání, když většina z nich procházela detekčními rámy s medailemi na krku. A byla to taky pěkná sláva, vždyť australští sportovci vyhráli na olympiádě v Číně, co mohli. Dokonce jsem dlouho myslel, že vyhráli úplně všechno - alespoň podle přenosů v místní televizi. Pro názornost: Kdyby Česká republika chtěla být stejně úspěšná (na počet obyvatel), museli by její sportovci získat čtyřikrát tolik medailí, než v Pekingu vybojovali.

Pod Jižním křížem - Modrý opar v Blue Mountains

12. září 2008 v 23:02 | biamart |  Pod Jižním křížem
Volný den v Sydney jsme začali úprkem na vlakové nádraží. Jako vždy, když jsme někam šli či jeli, bylo to na poslední chvíli. Mám černý puntík u svého táty, protože nemám vyfocený vlak, což je neodpustitelné, nicméně byli jsme rádi, že jsme akorát stihli koupit lístky, proletět turnikety a trefit se do správného vlaku. Chvíli poté se dveře vagónu zavřely a vlak se dal na cestu.

Píseň o zemi

11. září 2008 v 0:22 | biamart a další |  Pod Jižním křížem
Všude se říká no photo, no camera, všude se ale fotí, všude se filmuje. Snad proto, aby i ti, kteří nemohli být přímo in, jelikož žijí třeba úplně na jiné straně zeměkoule, mohli alespoň chvíli být svědky události a pocítit trochu té atmosféry. Vždyť obraz nestojí za nic, a zvuk? Vy něco slyšíte??
Sydney Olympic Park 24.8.2008

Pod Jižním křížem - Sydney, perla Nového Jižního Walesu

8. září 2008 v 18:50 | biamart |  Pod Jižním křížem
Šli jsme v očekávání. Napětí se stupňovalo každým krokem, kterým jsme se přibližovali k jednomu architektonickému divu světa. Zeleň kolem nás jen umocňovala pocit jedinečnosti, město nebylo, domy či stavby drápající se až do mraků zmizely jak mávnutím kouzelného proutku. Šli jsme zahradou, po levé straně archaická budova konzervatoře, když se před námi jak zjevení objevila první plachta… a vzápětí druhá, třetí…

Intermezzo: Brisbane, centrum Queenslandu

4. září 2008 v 15:02 | biamart |  Pod Jižním křížem
Do Brisbane jsme přiletěli asi dvě hodinky po poledni. Formality na letišti, zvědavost (spíše starost), zda nějaký úředník nebude mít svůj den a nebude si chtít pohrát s vaším kufrem či nepřesně zodpovězenou otázkou, plynulost příletu poněkud přibrzdily, a tak jsme do hotelu přijeli ve chvíli, kdy se v zimní Austrálii začíná stmívat. Náš Festival Tower, patřící do hotelové skupiny Oaks, se skládal z nekonečného počtu dvoupokojových apartmánů s kuchyňkou a dvěmi sociálními zařízeními. Naštěstí jsme přiletěli natolik včas, abychom si toho (ještě neunaveni) všimli. Směšná nám přišla představa, že bychom s kolegou strávili "příjemnou noc" na manželské posteli a ráno objevili další pokoj.