Září 2006

Balada o nevolníkovi (a jedné cestě do Torina)

26. září 2006 v 0:07 | biamart |  Příběhy
Byl jednou jeden král,
co království v konkurzu vyhrál.
A protože šlechetný monarcha to byl,
on, aby nevolníkům se zalíbil,
do ciziny je začal vysílat
a aby žádný nemělo to kaz,
rovnou cizím vladařům napospas.

Primošten

21. září 2006 v 20:11 | biamart |  Chorvatsko 2006
Jako bych to s tím počasím zakřikl. Ne, neměl bych se rouhat, počasí nám vyšlo na celý pobyt excelentní. A že se snad dva poslední dny nebudeme koupat? No tak budeme chodit a dýchat čerstvý vzduch. Třeba. Nebo když bude pršet, budeme v bytečku blbnout se Šimonem a prostě různě. Ale zas tak špatné počasí není. Jen ten vítr je protivný.

Šibenik

20. září 2006 v 11:20 | biamart |  Chorvatsko 2006
Druhého podmračeného dopoledne našeho chorvatského pobytu jsme využili k návštěvě Šibeniku. Doslova - co mrak, to výlet. Už během procházky se vyjasnilo, takže za chvíli z nás doslova lilo. Ale předbíhám.

Zablaće

19. září 2006 v 10:00 | biamart |  Chorvatsko 2006
Zablaće, pidivesnička na jih od Šibeniku, má svůj vlastní přístav a kapli s klimatizací a na návsi hřiště, pomník zdejším obětem druhé světové války a kruhový objezd. Pak je tu asi deset restaurací, malý kemp a to je vše. Jo, hasiči a pošta. A také krásné ticho, alespoň teď v září. Bydlíme šedesát metrů od moře v jednopatrové vilce. Náš apartmán je v přízemí a skládá se ze dvou malých ložniček, koupelny s WC a kuchyně. Dveře z kuchyně vedou přímo na dvorek, kde stojí auto, je tam stůl, u kterého obědváme a trávíme večer, a kde má Šimon dostatek místa ke hraní. Celé apartmá, ačkoli se pyšní třemi hvězdičkami, je přece je starší než v Sabunike, a tak se občas stane, že je po ránu v koupelně potopa, že občas smrdí kanalizace, že mi hned po příjezdu jedna elektrická zásuvka zůstala v ruce, jiná mi včera vyhořela, že tu není v kuchyni teplá voda, a tak se musí na mytí nádobí ohřívat, že i ty pitomý skříně na nádobí jsou nakřivo, a tak se stále zavírají a zavírají…

Zadar

18. září 2006 v 13:01 | biamart |  Chorvatsko 2006
V sobotu 10. září jsme se probudili do poněkud chladnějšího dne. Nebyla zima, ale foukal studený vítr, snad ještě pozůstatek noční bouřky. Páteční večer jsme slavili Filípkovy narozeniny v místní restauraci Jadran (netypické jméno) a tak tak jsme se stačili vrátit před první průtrží mračen. Vítr na pláži není zrovna příjemná věc, i když jsou zase vlny, které se klukům moc líbí. Místní i přespolní surfaři však naprosto neberou ohledy na to, že v moři u pláže se plave a surfují tak blízko koupajících se, až se divím, že nikoho nezraní. Kdyby to alespoň uměli. A tak jsme prostě ne úplně ideálního letního koupacího a opalujícího počasí využili k výletu a k návštěvě blízkého města Zadaru.

Sabunike

17. září 2006 v 23:35 | biamart |  Chorvatsko 2006
Je už večer. Děti, pravda, ještě nespí, ale již se k tomu chystají. My sedíme na terase našeho zářijového útočiště v osadě, nebo snad rekreační časti Sabunike a užíváme pravého třicetistupňového léta, které přišlo právě včas po nechutné srpnové zimě (pozor, píšu opravdu o roce 2006 a myslím počasí). Je horký večer 7. září, jen komáři koušou a to nám opravdu vadí, a hodně. Asi nás zaženou do rozpáleného podkrovního apartmá, kde částečně trávíme naši ale tentokrát rozhodně zaslouženou dovolenou. Částečně, protože zbytek dne na sebe necháváme působit neúnavné sluneční paprsky a vyhřáté slané, blankytně modré moře. Inu, jsme v Chorvatsku. Měsíc krásně a tajemně svítí, vlci nevyjí, ale komáři sakra koušou. Nedá se nic dělat, rychle dovnitř!!