Leden 2006

Autoportrét

30. ledna 2006 v 16:13 | biamart |  Galerie

"La fiesta mexicana III"...

28. ledna 2006 v 9:18 | biamart |  Dopisy
... se koná dnes ve 20 hodin na ČT2. 12. listopadu loňského roku jsem psal o vystoupení mexického zpěváka Rolanda Villazóna v Praze a slíbil jsem, že až budou koncert vysílat v televizi, dám včas vědět. A dávám. Takže ještě pár vět o něm (z televizního programu) a můžeme se těšit na večerní záznam.

Včera byl blbý den

26. ledna 2006 v 19:07 | biamart |  Dopisy
................
Včera byl blbý den.
Šli jsme pro Filípka do školy, a protože ho trochu bolelo bříško, raději, abychom něco nezanedbali, jsme s ním šli rovnou k doktorce. Ta ho poslala s podezřením na slepák na chirurgii v naší poliklinice a z té chirurgie ho poslali (jako obvykle) na chirurgii do nemocnice. To se stalo již poněkolikáté, takže si příště tuto přestupní stanici odpustíme. Ale přesto jsme jeli do nemocnice docela v klidu, protože mu zase tak moc špatně nebylo. Ale chyba lávky. Panu doktorovi se nelíbil, a tak si tam našeho Filípečka rovnou nechali. Do noci jsme pak čekali, jestli ho budou operovat, či ne a docela jsme si přáli, aby už to měl za sebou. Protože slepák je prostě neřád a čím dřív se ho zbaví, tím líp.
Nakonec jsme telefonovali s lékařem, který měl službu a ten nám řekl, že to asi slepák nebude, ale že ho budou ještě pár dní pozorovat, aby se v tomto ujistili. Když jsme se ho zeptali, zda by opravdu nebylo lepší Filípka operovat, tak nám skoro vynadal. Vždyť slepé střevo je moc důležité a má svou funkci. Později jsme se dozvěděli, že onen doktor je primářem urologického oddělení. Inu, mysleli jsme si, že máme syna na chirurgii, ale oni to v nemocnici asi tak moc neprožívají.

Cable Car v San Francisku

24. ledna 2006 v 12:50 | biamart |  Galerie
Cable Car patří k nezbytnému koloritu San Franciska. Pestrobarevné tramvajové vozy tažené mezi kolejemi lanem, ke kterému je řidič přichytí kleštěmi, jezdily strmě stoupajícími ulicemi od přístavu již od roku 1873. Na přelomu 19. a 20. století mělo S. Francisco 20 linek těchto kuriózních kříženců lanovky a tramvaje. Poválečný rozvoj automobilismu je vytlačil a r. 1964 byla poslední dráha zastavena. Pod heslem "Zachraňte lanovku" se však obětavcům podařilo dobrovolnými sbírkami chybějících 10 milionů dolarů sehnat. Renovovaná linka s 26 vagony, na kterou turisté stojí dlouhé fronty a na konečné stanici pomáhají řidičům vůz na točnici ručně otočit, se s obrovskou slávou znovu rozjela r. 1982.

Baxter & Gus

22. ledna 2006 v 11:13 | biamart |  Příběhy
Je to už hodně let, kdy jsem četl svůj první komiks. Táta, jako malý kluk, si ho vystřihoval z novin, ve kterých po válce vycházel a schovával ho na půdě. Byly to příběhy pilota Barneyho Baxtera a jeho věrného kamaráda Gophera Guse, které napsal Frank Miller a v Americe se poprvé objevily už v roce 1935 v Rocky Mountain News. Nevím, zda u nás vyšly jejich příhody z války, ale rozhodněvzpomínám na napínavé cesty do vesmíru, jejich let na Měsíc, nouzové přistání na Venuši, na které žila prehistorická zvířata a obrovští lidoopi.

"La fiesta mexicana II"

8. ledna 2006 v 16:29 | biamart |  Dopisy
Tak jsou svátky za námi a začaly všední dny. Už zase chodím do práce, a to je důvod, proč jsem si vzpomněl na dva přijemné dny, které jsme nedávno prožili.

Tutto Quello Che Mi Serve Sapere l'Ho Imparato all'Asilo

1. ledna 2006 v 0:26 | Robert Fulghum e biamart |  Příběhy
La massima parte di ciò che veramente mi serve sapere su come vivere, cosa fare e in che modo comportarmi l'ho imparata all'asilo.
La saggezza non si trova al vertice della montagna degli studi superiori, bensì nei castelli di sabbia del giardino dell'infanzia. Queste sono le cose che ho appreso: