... po roce Vánoce ...

21. prosince 2005 v 20:45 | biamart a Zdeněk Borovec |  Příběhy
Teď před vánocemi se znovu koná spousta kulturních akcí, které mají posluchačům a divákům navodit pohodu v tom předvánočním shonu. Někdo ještě vybírá, kupuje či tvoří poslední dárky, někdo na poslední chvíli gruntuje, někdo řve nad bankovním výpisem, protože mu ještě nedorazila výplata. A tak návštěva koncertu, pokud se k ní člověk v této době vůbec odhodlá, může být a někdy i je výrazným zpestřením i zklidněním hektických dnů.

Jednou z akcí, na které se nezapomíná, bylo i vystoupení Salem Baptist Church Gospel Choir v Rudolfinu 17.12. a o den později v kongresovém sále hotelu Hilton. Neviděl jsem mnohokrát černošský sbor, jestli vůbec někdy, spíše ho znám z filmů. Ve filmu 'Lupiči paní domácí' je to však jen slabý odvar proti zážitku, který tento sbor připravil pražským posluchačům. Typicky černošský zpěv. Nevím, jak by zvládli zpívat klasickou sborovou literaturu, možná výborně, ale ve zpívání spirituálů, a v tomto případě gospelů jsou, myslím, nepřekonatelní. Dokáží totiž "rozhicovat" obecenstvo nejen zpěvem, ale i svým celkovým projevem, tancem, hraním, neuvěřitelnou vitalitou. Slyšel jsem názory o tom, jak jsou bezprostřední a Češi jsou studení a neumí se projevit. Chyba. Černoši se prostě už rodí s rytmem v těle a to je super. My takoví nejsme, jsme jiní, stejně jako jsou jiní Číňané, Indiáni, seveřané a jižané. A tak to má být a tak je to správné. A můžeme se tak od sebe navzájem učit to, co se nám na těch druhých líbí.
  • Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé...
Vánoce jsou kromě křesťanského svátku i svátkem rodinné pohody. Někde, třeba v Severní Americe, jsou vlastně jednou z mála, ne-li jedinou příležitostí k společnému rodinnému setkání.
My jsme vždy slavili Vánoce u rodinného "krbu". Dnes, kdy už máme svůj domov, přijíždí na Štědrý den rodina z Brna, na svátky pak rodina z Plzně, a tak jeden den se zde sejdou všichni, a to pak je u nás ve "vilce v šestém patře" halasu!
A pak jsou i lidé, kteří pracují nebo studují v zahraničí. Nevím, tak třeba v Německu :-). I ti nasednou do letadla, do vlaku, autobusu, auta či jedou spolujízdou a vezmou domů třeba i někoho, kdo to má ke své rodině tak daleko, že by jinak zůstal na Vánoce sám. A tak to má být a tak je to správné. Vždyť při štědrovečerní večeři by mělo být prostřeno jedno místo navíc. Co kdyby? A pak je přece i trochu smutné, když ...jedna židle, jedna židle přebývá.
  • ...po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.
Vánoce jsou svátkem rodinné pohody, ale přiznejme, že jsou především dětským svátkem. A tak to má být a tak je to správné. Vždyť děti jsou těmi nejdychtivějšími, kteří netrpělivě čekají na zazvonění zvonečku, který oznamuje Ježíškův příchod, kteří se zářivýma očima rozbalují dárky a kteří jsou ochotni kvůli zlatému prasátku držet celý den půst. Je to svátek, který není jen radostným připomenutím narození Ježíška, ale i dnem, kdy by se všechny vážné věci měly měnit v žert. Jako třeba v této písničce:
1. Proč jen děda říct si nedá,
tluče o stůl v předsíni,
a pak běda,marně hledá
kapra pod skříní,

Naše teta peče léta na Vánoce vánočku,
nereptáme, aspoň máme něco pro kočku.


Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

2. Bez prskavek tvrdil Slávek
na Štědrý den nelze být
a pak táta s minimaxem
zavlažoval byt.

Tyhle ryby neměly by maso míti samou kost,
říká táta vždy, když chvátá na pohotovost.


Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

3. Jednou v roce na Vánoce
strejda housle popadne,
jeho vinou se z nich linou
tóny záhadné.

Strejdu vida děda přidá "Neseme vám noviny,"
čímž prakticky zničí vždycky večer rodinný.


Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.

4. A když sní se co je v míse,
televizor pustíme,
v jizbě dusné všechno usne
k blaženosti mé.

Mně se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc,
máme na rok na klid nárok, zas až do Vánoc.


Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé,
po roce Vánoce, Vánoce přicházejí, šťastné a veselé.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama