Oslava imperátorů? - 200 let od Slavkova

9. prosince 2005 v 18:36 | biamart |  Galerie
V těchto dnech slavíme dvousté výročí bitvy tří císařů u Slavkova. A v tomto slově se objevil nečekaný problém. Máme co slavit? Oslavovat zabíjení, válku? I když byla tak dávno a opravdu už si ji nikdo z nás nemůže pamatovat? Oslavovat císaře? Francouzská politická reprezentace se k tomuto problému postavit nedokázala (jak moc mi připomíná tu naši), a tak se oslav chopily dva národy, které se jinak mnoha světovými událostmi pyšnit nemohou. A jak vyřešit slovo "oslava"? Jednoduše připomenutí, vzpomínka, prostě Připomenutí s velkým P.

Vedle českých akcí se do Připomenutí vložili i Korsičané. A v Napoleonově rodném městě Ajacciu prý na velkoplošné obrazovce sledovali i přímý přenos z rekonstrukce bitvy. Napoleon byl na svém rodném ostrově v dospělosti snad jen jednou a o Korsiku se vůbec nezajímal a nestaral. Korsičané ho také nemají rádi. Ale co naplat. Je to rodák. A slavný rodák.
...................
  • V roce 1982 zemřel tam kdesi na východě ten, co měl spojené obočí. Na pohřbu mu hráli Chopinův Smuteční pochod. Neustále dokola. A pořád, a pořád. A nejen, že se s tyranem netrefili do hrobky, i Chopin - Polák se v hrobě obracel nad tou troufalostí. A snad ho i posmrtně trefil šlak.
Proč to připomínám?
Na závěr slavkovských oslav byl magistrátem a francouzským velvyslanectvím uspořádán v brněnském Janáčkově divadle koncert, v jehož průběhu zazněla i Beethovenova 3. symfonie "Eroica". Skladatel ji původně věnoval Napoleonovi a dal ji podtitul "Sinfonia grande, intitolata Bonaparte". Když se dozvěděl, že se dal Napoleon korunovat císařem, v zuřivosti vymazal jeho jméno z titulní strany a symfonii přejmenoval na "Heroickou symfonii, na oslavu památky velkého muže". Věnoval ji poté knížeti Lobkowitzovi, v jehož vídeňském paláci měla i premiéru.
Není v tom paralela? Co si asi myslí pan Beethoven?
A co ty události? Co ti imperátoři? Oba měli velký vliv na Evropu i svět. A na nás. Ale z působení "velkého bratra" na Východě a jeho zdejších přisluhovačů se však budeme ještě dlouho vzpamatovávat.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama